Yapay Zeka Cinayet İşleyebilir İddiası

0
24
views

Teknoloji alanında devrim niteliğine sahip olan yapay zeka cinayet işleyebilir 26 uzman tarafından şok bir iddia ortaya atıldı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, yapay zekanın beraberinde birçok alanda da insan hayatını tehlikeye atabilecek durumlara neden olabileceğini belirtti.

İşte Detaylar;

Uzmanlar tarafından dile getirilen şaşırtıcı açıklamada, İHA’ya yüz tanıma sisteminin ilave edilmesi beraberinde insan hayatının riske atılmasına neden olabileceği yönünde açıklamalar yapıldı. Uzmanlar, füzeye dönüştürülebilen İHA sisteminin sahte videolar ve otomatikleştirilebildiğinden bilgisayar korsanlarının bu durumu kötüye kullanması söz konusu olabileceğini belirten uzmanlar, bu aşamadan itibaren yapay zeka sistemi tehlikeli olabilir bir konuma gelebileceğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar, yapay zeka teknolojisinde rehberlik yapılması veya da bir birey örneği söz konusu olmadan insan üstü düzeyde zeka kapasitesine sahip olabilecek düzeyde yapay zekanın eğitilebilir olacağına dikkat çekmektedirler.

Uluslararası Güvenlik Uzmanları Uyarıyor;

Yapay zekanın kötü amaç doğrultusunda kullanılabileceği yönünde toplamda 100 sayfalık bilgilendirme raporu hazırlayan uzmanlar, yasa dışı faaliyetler gösterenlerin bilgisayarlarda olduğu gibi yapay zeka şifre çalma kolayca hackerleyebildiğini veya doğrudan şifre hırsızlığı yapabildiğini belirterek yapay zekaları doğrudan insan kapasitesi düzeyinde eğitebildiğini ve bu sayede makinelerin ölüm makinesi durumuna dönüştürebildiğinin altını çizmektedirler. Konu hakkında derhal gerekli önlemlerin alınması yönünde açıklamalar yapıldı. Son dönemlerde ülkemizde de olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinde tanıtımları yapılan yapay zekaların kötü niyetli bireyler tarafından kullanılması durumunda adeta insan öldürebilen birer terminatöre dönüşebileceğini belirten uzmanlar, konu hakkında yasal olarak önleyici tedbirlerin alınması gerektiğini belirtmektedirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here